RUKOMETNA KORIDA




Kad se nešto pitomo prestane negovati, ono obično – podivlja. To se desilo sa rukometom. Merodavni su zapustili, napustili, ne vide ili neće da vide ovaj rukometni sunovrat."Udruženje" neznalica, nesposobnih i koristoljubivih je moćno i jako. Teške prideve o ovoj igri upotrebljavaju retki novinari-reporteri, što je dobar predznak i nagoveštaj o širem shvatanju suštinskih problema.

Rukometaši sa širih ovih prostora, uvek su bili uzor drugima,u normalnim uslovima stima nadigravanja. Nekadašnji (pitomi) rukomet se igrao – glavom, a današnji, igra se rukama, sa grčko-rimskim zahvatima.

Razlika u načinu igre, prouzrokovana je novim okolnostima u "savremenom" životu "Moderan" ili "novi" rukomet, kako ga mnogi nazivaju, evulirao je zato, čak u koridu, "igru" – mesom u meso! Zato na današnjim utakmicama, ima sve više povreda i krvi, a podloga se briše skoro u svakom napadu, zbog padova – rvačkim zahvatima.

Zašto se danas ovako igra

Razlog je jednostavan. Dobijanje i opravdanje za dobijeni novac, igrači žele potvrditi kroz što veći broj postignutih golova. U takvoj igri, sterdstva se ne biraju.Osnovni sistem današnje igre, postao je sistem – "ja, pa ja". Ovakva igra liči na koridu br. 1 -bik na bika! Izvinjenje zbog poređenja. Publika (je zatajila jer) još ne viče "O le"! Verovatno iz pristojnosti.

Ima li rešenja i izlaska iz ove krizne ekstremnosti

IMA. Rešenja su u prelaznoj fazi, što znači da neko mora prvi  izabrati (naučiti) ulogu toreadora. Dakle, treba preći na koridu br. 2 – čovek na bika. Opet izvinjenje.

Obrazloženje:

Toreadorov plašt, treba da su znanje i veština. To su: lepeze varki, povratne lopte, "preskakanja" loptom i dr. I, sve to uz "upotrebu" i učešće svih 6 igrača u igri.

Mladi su skloni učenju ovih veština koje "stručnjaci" zamenjuju sa onim što  se brže nauči – nabildovanom snagom rukometnih drvoseča.

Očekujući preokret

Prelazna faza

Osposobljenoj ekipi, kojoj se nameće "toreadorska" igra, izbegavajući igru "mesom u meso" igrajući glavom, "razoružaće" protivnika i učuniće ga nemoćnim i smešnim. Jer, izbegava se gola,snagatorska, a nameće se osmišljena igra. Protivnik, zbog načina igre, uslovno rečeno – "bik", shvatiće svu nemoć takve igre. To će biti početak, s pravom očekiane renesanse i humanizacije rukometa. Promene su uvek moguće i poželjne. Ali, najpre moramo menjati sebe, pa onda i one oko nas.

Optimizam

Ove mogućnosti i rešenja moraju najpre biti forumski podržane, a sudijama se mora "naložiti", da sude u duhu potreba homo sapiensa. Mediji u tome mogu mnogo pomoći, promovišući humani rukomet. Realizacija ove razumne potrebe biće moguća, ako se najpre bar poveruje u njenu ostvarljivost. Jer, čak i sa mediokriteti-ma, ove se mere mogu ostvariti, pod uslovom, da ima ko da ih nauči. Mnoge lekcije iz rukometne abecede, odavno su napisane. Struka se mora presabrati i vratiti  se sistematskom i racionalnom učenju. Ovakav reformisani rukomet, trebalo bi da bude isto što i – zdrava hrana.

Agonija "savremenosti"

Opisano je deo agonije devijantne "savremenosti": novac i vreme = zablude. A to znači: trka za novcem uz nedovoljnu posvećenost poslu (radu), neminovno proizvodi zablude jer, mislimo da dosta znamo i da dobro radimo.A takvom radu kraj(h) je  neminova.

 

Nazivom u naslovu ovog priloga – RUKOMETNA KORIDA, nije bila namera nikoga vređati, već rukometnu sadašnjicu prikazati slikovitijom. I zamisliti se nad njom.

Komentariši