NOVE KRITIČKE SLIKE DEGRADIRANOG RUKOMETA
O sadašnjem stanju i preporukama za unapređenje svetskog rukometa, napisano je u ovom blogu mnoštvo priloga, nažalost, neupotrebljenih. Proteklo vreme sve navode je potvrdilo, ništa se nije popravilo, situacija je sve teža. Upoznajmo se sa novim, slikovitim pojašnjenjem rukometne sadašnjice.
Rukometni „začini“. Pojam začin, pozajmljujemo iz kulinarstva. Svi znamo i cenimo značaj začina u toj delatnosti. I rukomet ima svoje mnogobrojne „začine“, ali se na veliku žalost ne upotrebljvaju. To su pre svega „zlatne“ varke, biseri svih sportskih igara. Neverovatan je razlog njihove neupotrebe u rukometu; čak se i zabranjuju, jer navodno, usporavaju igru! Bez pardona, što bi rekao Ajnštajn, to je ljudska sportska glupost br 1.Varkama u rukometu, igrači se oslobađaju čuvara.
Rukometni basket. To je novo viđenje današnjeg rukometa, jer proizlazi iz načina igre; skoro isključivo se igra samo sa tri beka! Nedovoljno, do nikako se ne „upotrebljavaju krila i kružni napadač. Ovakvu igru svojevremeno je kao prva promovisala RK „Steaua“ iz Bukurešta, pa zatim i njihova reprezentacija. Suprotan ovakvoj igri je frontalni napad, koji omogućuje neuporedivo veći broj raznovrsnih napadačkih akcija. Nažalost, ovako danas niko ne igra. Uniformisanost i povođenje učinili su svoje.
Rukometna zaprška.“Moderne“ novotarije su tzv. brzi centar i zamena golmana igračem kad je neko isključen. To je slikovito rečeno – zagorela rukometna zaprška, loša i nepoželjna, pa i degradirajuća za igru.
Golman kao pomoćni bek. Golmani odlično barataju s loptom i imaju dobar pregled igre, pa preporučujemo da se neprimetno približe centru kad je njihova ekipa u napadu i da asistiraju u nekim uvežbanim završnicama, To može biti vrlo racionalan i čist doprinos napadu.
Dilema – um ili snaga. Izjasnimo se o poznatoj izreci „Um caruje, snaga klade valja“ Definitivno, današnji rukomet se opredelio za snagu i dodatno, za brzinu (brzopletost) prilikom primo-predaje lopte. A rukomet se najbolje igra glavom!
Crne tačke rukometa su mnogobrojne i velike. Niko ih ne briše.
„Nepisana“ pravila (svakog trenera), ne prepoznajemo u današnjem rukometu.
Košmarna igra dozvoljava sudijama da sve relativizuju, pa ne štite igru.
Genetika fudbala i rukometa. Da bi što bolje shvatili fudbalske i rukometne probleme, slikovito i uslovno, pozovimo se na – njihovu genetiku, pa još preciznije, zapitajmo se; zašto „plodovi“ fudbala i rukometa nisu dobri (subjektivnost autora), da nije možda „omanulo“ seme!
Sportske fudbalsko rukometne pameti sigurno ima, ali nesportski (biznis) akteri su veštiji i brži. Treba slediti košarkaše, koji koji svoje probleme i viruse brzo rešavaju i čiste.